Efekty stosowania witaminy C

Ciągłe narażanie skóry na promieniowanie UV, ozon, dym papierosowy, zanieczyszczenia środowiska oraz inne czynniki prowadzi do skumulowania się jej uszkodzeń. Szczególnie, jak już pisałam w poprzednich artykułach, niszczycielskie jest promienie słoneczne, które powoduje utratę jędrności skóry, jej szorstkość, suchość, zażółcenie lub szarość, przebarwienia, powstawanie pękających naczyń krwionośnych i zmarszczek.

Witamina C jest głównym antyoksydantem rozpuszczalnym w wodzie, dlatego najskuteczniej działa w środowisku wodnym skóry. Problem polega na tym, że kiedy witamina C przestaje być dostarczana do organizmu jej zapasy wyczerpują się już po 3 tygodniach. A więc bardzo szybko. Do tego wszystkiego ciało ludzkie jest w stanie przyjąć i wykorzystać tylko jedną formę witaminy C i jest to kwas L-askorbinowy.

Badanie skuteczności witaminy C

Ponieważ popularność witaminy C rośnie i są już dostępne na rynku formulacje, które ją stabilizują, dlatego też naukowcy przeprowadzili badanie dokumentujące działanie kwasu askorbinowego na skórę.

Przeprowadzono je na dziewiętnastu uczestnikach w wieku od 36 do 72 lat i trwało trzy miesiące. Badane osoby zgłosiły, że w przeszłości lub obecnie paliły papierosy (63% badanych), narażało skórę na promieniowanie UV (52% badanych), część z nich używało również filtrów przeciwsłonecznych (52% badanych).

Biorąc pod uwagę możliwości witaminy C rezultaty były zgodne z oczekiwaniami. Skóra osób, u których stosowano witaminę była znacznie bardziej gładka, mniej pomarszczona i jaśniejsza w porównaniu do grupy kontrolnej. Większy efekt był na poziomie mniejszych i płytszych zmarszczek niż głębszych bruzd. Aczkolwiek warto zauważyć, że i one również uległy poprawie.

Fig1: Zdjęcia przed kuracją (A, B), zdjęcia po 3 miesięcznej kuracji (C, D)*

* Źródło zdjęć: Use of topical Ascorbic Acid and Its Effects on Photodamaged Skin Topography

Trzeba zaznaczyć, że obecnie na rynku znajdziemy sporo produktów z witaminą C, jednak nie wszystkie preparaty są efektywne. Wiele z tych produktów zawiera różne formy witaminy, które chemicznie nie przekształcają się kwas askorbinowy w skórze, a co za tym idzie nie maja odpowiedniego działania. Dlatego kupując produkty z witaminą C warto zwracać uwagę na skład.


BIBLIOGRAFIA

Colven RM, Pinnell SR. Topical vitamin C in aging. Clin Dermatol. 1996
Halliwell B, Gutteridge JM. The antioxidants of human extracellular fluids. Arch Biochem Biophys. 1990
Lavker R, Kaidbey K. The spectral dependence for UVA-induced cumulative damage in human skin. J Invest Dermatol. 1997
Levine M, Conry-Cantilena C, Wang Y, Welch RW, Washko PW, Dhariwal KR, Park JB, Lazarev A, Graumlich JF, King J, Cantilena LR. Vitamin C pharmacokinetics in healthy volunteers: evidence for a recommended dietary allowance. Proc Natl Acad Sci U S A. 1996
Murad S, Tajima S, Johnson GR, Sivarajah S, Pinnell SR. Collagen synthesis in cultured human skin fibroblasts: effect of ascorbic acid and its analogs. J Invest Dermatol. 1983
Phillips CL1, Tajima S, Pinnell SR. Ascorbic acid and transforming growth factor-beta 1 increase collagen biosynthesis via different mechanisms: coordinate regulation of pro alpha 1(I) and Pro alpha 1(III) collagens. Arch Biochem Biophys. 1992
Traikowich SS. Use of Topical Ascorbic acid and its effects on Photodamages skin topography. Arch Otorhinol Head Neck Surg. 1999
Designed by Freepik