Moc substancji odmładzających w butelce

W większości artykułów skupiam się na substancjach i ich działaniu na skórę. W tym jednak wyjątkowo będę pisać o konkretnym produkcie, bo po prostu jest on tak wypakowany substancjami odmładzającymi i ma takie działanie, że zasługuje na szczególną uwagę. Od czasu do czasu w Bazie Wiedzy na Inutri.pl będą się pojawiały właśnie takie wpisy o produktach, na które są na tyle wyjątkowe, ze warto poszerzyć informację na ich temat.

Chodzi o GeneXC Serum firmy Is Clinical. Filozofia tej firmy jest szczególnie bliska mojemu sercu, a ich kosmetyki nie tylko odmładzają, wygłaszają, nawilżają, ale również wspomagają leczenie wielu dermatoz czasem bardzo trudnych do opanowania. Oczywiście jak większość szanujących się firm Is Clinical nie szczędzi czasu i pieniędzy aby działanie swoich kosmetyków udokumentować badaniami klinicznymi.

Klucz do sukcesu tkwi w składzie i technologii

Glukozyd askorbylu. Kiedy dostałam buteleczkę serum w swoje ręce, przede wszystkim w oczy rzucił mi się wspaniały skład. Szczególnie wysoka zawartość witaminy C bo aż 20% i to w bardzo ciekawej formie glukozydu askorbylowego. Przyjrzyjmy się tej substancji nieco bliżej. We wcześniejszych wpisach pisałam, że ciało ludzkie jest w stanie wykorzystać jedynie wersję witaminy C w postaci kwasu L-askorbinowego. Glukozyd askorbylowy jest połączeniem właśnie kwasu L-askorbinowego z glukozą. Badania pokazują, że cząsteczka ma zdolność przenikania przez warstwę rogową skóry, gdzie enzym alfa-glukozydaza odrywa cząsteczkę glukozy. Dzięki temu witamina C w odpowiedniej formie zostaje uwolniona, aby móc spełniać swoją rolę wykazując wysoką aktywność przeciwutleniającą, działając jako koenzym dla enzymów zaangażowanych w syntezę kolagenu oraz hamując syntezę melaniny.

Ktoś mógłby się zapytać, ok skoro potrzebny jest tylko kwas askorbinowy, to po co sobie zadawać trud i maskować go glukozą. A no z tej prostej przyczyny, że sam kwas askorbinowy jest bardzo niestabilny. Natomiast już w połączeniu z glukozą jest odporny na światło, ciepło i pozostaje nienaruszony nawet w obecności tlenu oraz jonów metali.

Fig. 01: Produkcja kolagenu w fibroblastach ludzkiej skóry przez okres 5 dni. Porównanie komórek grupy kontrolnej (K), po aplikacji kwasu askorbinowego (KA) oraz glukozydu askorbylowego (GA).*

* Collagen Synthesis in Human Skin Fibroblasts is Stimulated by a Stable Form of Ascorbate, 2-O-α-D-Glucopyranosyl-L-Ascorbic Acid

Trehaloza. To kolejny bardzo ciekawy składnik serum. Jest to disacharyd, który występuje naturalnie w wielu roślinach i organizmach zwierzęcych powodując, że są w stanie przeżyć nawet w najtrudniejszych warunkach. Badacze odkryli, że trehaloza zaaplikowana od oka, działa jako główny stabilizator białka, który może redukować uszkodzenie rogówki spowodowane promieniowaniem ultrafioletowym B (UVB). Okazuje się również, że ten disacharyd odpowiednio zamknięty w formule kosmetyku, zmniejsza markery uszkadzające DNA komórek pod wpływem promieniowania słonecznego znacznie mocniej niż pozostałe antyoksydanty, w tym witamina C i E.

Stwierdzono, że preparaty do stosowania miejscowego zawierające trehalozę mogą znacząco zmniejszyć indukowane UVB uszkodzenia DNA i białek skóry w tym kolagenu, zapewniając efekt wykraczający poza to, co osiągnięto za pomocą innych typowych przeciwutleniaczy.

Anacystis nidulans. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się zielono-niebieska alga. Okazuje się, że ma ona jedną bardzo dobrą właściwość. Mianowicie jest w stanie naprawić DNA, które zostało uszkodzone pod wpływem promieni UV. Czyli już nie tylko mówimy o działaniu ochronnym kosmetyku, ale również o naprawczym.

Powyższym składnikom towarzyszą w składzie serum inne silne antyoksydanty takie jak hydrolizowany liść rokiety siewnej, wyciąg ze śliwki kakadu oraz dysmutaza ponadtlenkowa (SOD) oraz wyciąg z planktonu (Ferulan argininy), który dzięki temu że wspomaga oddychanie komórkowe zwiększa znacznie żywotność komórek. Całość jest uzupełniona mieszanką kwasów owocowych, które poluźniają wiązania pomiędzy keratynocytami, zwiększając tym samym penetrację składników aktywnych.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Is Clinical dowiodło, ze powyższy zestaw składników aktywnych z racji tego, ze oddziałuje na DNA komórek może włączać i wyłączać niektóre geny. Dzięki temu rezultaty, które można osiągnąć za pomocą tego kosmetyku są imponujące. Naukowcy wykazali, że serum zwiększa ochronę antyoksydacyjną skóry, poprawia jej nawilżenie i zdolność reagowania na stres, wzmacnia barierę ochronną, polepsza odnowę i naprawę komórkową oraz poprawia znacznie integralność macierzy międzykomórkowej, dzięki temu skóra pozostaje jędrna i sprężysta. Dodatkowo serum ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz zapobiegające swędzeniu, wzmacnia się odpowiedź immunologiczną skóry oraz staje się ona jaśniejsza i o wyrównanym kolorycie.

Jak widać serum GeneXC stanowi bardzo silna broń w walce o młodą i ładną skórę. Na pewno warto je mieć w swojej kosmetyczce.


BIBLIOGRAFIA

Emanuele E, Bertona M, Sanchis-Gomar F, Pareja-Galeano H, Lucia A. Protective effect of trehalose-loaded liposomes against UVB-induced photodamage in human keratinocytes. Biomed Rep. 2014
Is Clinical. Badanie dotyczące wpływu na geny preparatu GeneXC serum. Science of Skincare, LLC. 2014
Moribe K, Limwikrant W, Higashi K, Yamamoto K. Drug Nanoparticle Formulation Using Ascorbic Acid Derivatives. J Drug Deliv. 2011
Pullar J, Carr A, Vissers M. The Roles of Vitamin C in Skin Health. Nutrients. 2017
Stege H, Roza L,. Vink AA, Grewe M, Ruzicka T, Grether-Beck S, Krutmann J. Enzyme plus light therapy to repair DNA damage in ultraviolet-B-irradiated human skin. PNAS 2000
Yamamoto I, Muto N, Murakami K, Akiyama JI. Collagen Synthesis in Human Skin Fibroblasts is Stimulated by a Stable Form of Ascorbate, 2-O-α-D-Glucopyranosyl-L-Ascorbic Acid. J Nutr. 1992
Designed by creativeart / Freepik