Niacynamid – alternatywa retinolu

Nie wszystkie skóry tolerują retinol, i choć to on jest królem w odmładzaniu śmiem twierdzić, że ma swoją alternatywę i jest nią właśnie niacyna.

Zalicza się do witamin z grupy B (B3), i ma dwie formy, które mogą być używane w kosmetykach: niacynamid i kwas nikotynowy. Niektóre badania twierdzą ze oba składniki z łatwością przekształcają się jeden w drugi i w zasadzie nie ważne, który się stosuje. Natomiast inne badania pokazują, że obie substancje pomimo że bardzo podobne, mają jednak inne działanie farmakologiczne. Badania te podkreślają, że lepsze rezultaty uzyskuje się po zastosowaniu kwasu nikotynowego.

Ten ostatni jednak ma jedną zasadniczą wadę. Powoduje mocne zaczerwienienie skóry, co jest dość kłopotliwym skutkiem ubocznym szczególnie u osób z cerą naczyniową. Niacynamid natomiast nie ma takiego efektu, dlatego to właśnie on jest najczęściej stosowany w kosmetykach i suplementach.

Efektywność niacynamidu

Efektywnymi można nazwać tylko takie składniki, które mają zdolność przeniknięcia przez warstwę rogową skóry. Takim składnikiem jest retinol, i jak się okazuje również niacynamid. Kilka badań pokazuje, że po zastosowaniu go na skórę wzrasta w niej zawartość NAD, silnego antyoksydantu zwanego molekułą młodości.

Dzięki pomiarom NAD przed i po aplikacji niacynamidu naukowcy zyskali pewność że jest on w stanie przeniknąć głębiej w skórę, mimo, że jest on rozpuszczalny w wodzie, co teoretycznie zmniejsza jego potencjał przenikania.

Jak niacynamid działa na skórę

Niacynamid ma dość szerokie zastosowanie odmładzające:

  • Zachowuje się jak antyoksydant;
  • Poprawia naturalną barierę skóry;
  • Zmniejsza przebarwienia;
  • Zapobiega żółknięciu i szarzeniu skóry;
  • Redukuje zmarszczki;
  • Polepsza elastyczność skóry.

Efekt antyoksydacyjny. Jak pisałam wcześniej jego efekt antyoksydacyjny polega na tym, że zwiększa on zawartość NAD w skórze. Czyli to nie sam niacynamid zachowuje się jak antyoksydant, raczej zwiększa ich produkcję w skórze.

Naturalna bariera ochronna skóry. Niacynamid poprawia barierę skórną na dwa sposoby. Po pierwsze wzmaga produkcję ceramidów. Wzrost ilości ceramidów został potwierdzony w jednym z badań po zastosowaniu emulsji z 2% niacynamidem. Poprawa nastąpiła już po czterech tygodniach codziennego stosowania niacynamidu.

Po drugie niacynamid stymuluje różnicowanie się keratynocytów (komórek naskórka), dzięki temu zmniejsza się znacznie przeznaskórkowa utrata wody (TEWL). Dodatkowo rezultatem tego działania jest również pogrubienie warstwy rogowej, co owocuje lepszym nawilżeniem skóry.

Poprawa kolorytu skóry. Zażółcenie lub szarzenie skóry związane z wiekiem jest związane procesem glikacji białek. Glikacja jest spontaniczną reakcją oksydacyjną białek i cukrów, które tworzą końcowe produkty zaawansowanej glikacji (tzw. AGE). Proces glikacji nie tylko niszczy białka skóry, w tym kolagen, ale również powoduje zmianę jej koloru, ponieważ produkty glikacji mają właśnie brązowy lub żółty kolor.

Naukowcy udowodnili, że niacynamid zwiększa zawartość NADH i NADPH, podobnie jak NAD silnych antyoksydantów, dzięki temu działaniu może zapobiec procesom glikacji i utleniania. Przez co skóra odzyskuje swój dawny blask.

Przebarwienia. Stosowanie niacynamidu może również zmniejszać przebarwienia. Chodzi o te niechciane plamki, które pojawiają się z wiekiem. Stwierdzono, że ogranicza on transport melaniny z komórek barwnikowych do otaczających je innych komórek. Dokładny mechanizm tego działania nie został poznany. Jednak w jednym z badań z użyciem kremu z 5% stężeniem niacynamidu zanotowano zmniejszenie przebarwień o 35% do 68%.

Redukcja zmarszczek i polepszenie elastyczności skóry. Niacynamid pobudza produkcję kolagenu w skórze. Jednak okazuje się, że na tym się nie kończy, bo wzrasta również produkcja także innych białek takich jak keratyna, filagryna i inwolukryna. Również te białka odgrywają znaczną role w wyglądzie naszej skóry. Ponieważ niedostateczna ich oraz kolagenu ilość powoduje, że skóra ma kiepską strukturę, traci elastyczność i jest słabo nawilżona.

Jak widać na powyższych przykładach niacynamid jest bardzo skutecznym składnikiem aktywnym, który ma nieocenione działanie w walce o naszą młodą i zdrową skórę. Można go stosować również w połączeniu z retinolem, ponieważ wzmacnia jego działanie odmładzające.


BIBLIOGRAFIA

Bissett DL, Oblong JE, Saud A, et al. Topical niacinamide provides skin aging appearance benefits while enhancing barrier function. J Clin Dermatol. 2003
Burgess C. Topical vitamins. J Drugs Dermatol. 2008
Ertel KD, Berge CA, Mercurio MG, Fowler TJ, Amburgey MS. New facial moisturizer technology increases exfoliation without compromising barrier function. Presented at: The 58th Annual Meeting of the American Academy of Dermatology; 2000
Feldmann RJ, Maibach HI. Absorption of some organic compounds through the skin in man. J Invest Dermatol. 1970
Franz TJ. Percutaneous absorption: on the relevance of in vitro data. J Invest Dermatol. 1975
Gehring W. Nicotinic acid/niacinamide and the skin. J Cosmet Dermatol. 2004
Hakozaki T, Minwalla L, Zhuang J, et al. The effect of niacinamide on reducing cutaneous pigmentation and suppression of melanosome transfer II. Br J Dermatol. 2002
Matts PJ, Oblong JE, Bissett DL. A review of the range of effects of niacinamide in human skin. Intl Fed Soc Cosmet Chem Mag. 2002
Niacinamide (Monograph) Altern Med Rev. 2002
Namazi MR. Nicotinamide as a potential addition to the anti-atopic dermatitis armamentarium. Int Immunopharmacol. 2004
Oblong JE, Bissett DL, Ritter JL, Kurtz KK, Schnicker MS. Effect of niacinamide on collagen synthesis and markers of keratinocyte differentiation. Presented at: The 60th Annual Meeting of the American Academy of Dermatology. 2002
Tanno O, Ota Y, Kitamura N, Katsube T, Inoue S. Nicotinamide increases biosynthesis of ceramides as well as other stratum corneum lipids to improve the epidermal permeability. Br J Dermatol. 2000
Wu JT. Advanced glycosylation end products: a new disease marker for diabetes and aging. J Clin Lab Nal. 1993

Designed by Freepik