Niacynamid usypia gen starości – naukowe dowody

Nie od dziś wiadomo naukowcom, że nasze geny można włączać i wyłączać za pomocą różnych składników odżywczych czy specyficznego trybu życia. Okazuje się, że również niacynamid jest na liście włączników i wyłączników genów, i to nie byle jakich, bo właśnie tych, które są odpowiedzialne za starzenie.

We wcześniejszym artykule skupiłam się na działaniu niacynamidu na skórę, w tym skupię się na jego działaniu w wewnętrznym i jak może on opóźnić proces starzenia się.

Sirtuiny – klucz do długowieczności

Sirtuiny odkryto po raz pierwszy u drożdży Saccharomyces cerevisiae. Okazało się jednak, że nie tylko drożdże je mają, ale występują one również we wszystkich organizmach od jednokomórkowych do ssaków.

Sirtuiny pochodzące z różnych organizmów łączy bardzo duże podobieństwo i należą do białek grupy Sir2.  U człowieka wyróżniono siedem genów sirtuin w tym najlepiej poznaną SIRT1.

Jedna z teorii starzenia się, której ja również jestem zwolenniczką głosi, że główna przyczyną starzenia się jest stres oksydacyjny. Innymi słowy stan wywołany przez wolne rodniki, które bez opamiętania niszczą nasze wszystkie komórki. Więcej o stresie oksydacyjnym i jak go zwalczyć pisałam przy okazji kampanii o Q10. A to właśnie SIRT1 przyczynia się do nasilenia procesów naprawczych DNA i wzmocnienie obrony antyoksydacyjnej. Dzięki temu stanowi silną ochronę przed wolnymi rodnikami.

Co więcej gen ten również poprzez blokowanie białka p53 ingeruje w procesy apoptozy, czyli zaplanowanej śmierci komórki, opóźniając ją znacznie i wydłużając jej życie.

Niacynamid a pobudzanie genu młodości

Aby pobudzić geny młodości niezbędna jest odpowiednia dieta. Więcej co i jak jeść aby zatrzymać młodość na dłużej dowiesz się z kursu „Plan diety odmładzającej” (Już wkrótce).

Naukowcy odkryli również, że po podaniu niacynamidu utlenia się on w komórkach do NAD+, czyli substancji chemicznej, która bierze udział w produkcji energii w naszych komórkach. Reakcja jest bardzo szybka i najpierw powoduje zablokowanie sirtuin, jednak tylko po to aby następnie zwiększyć znacznie ich aktywność, tym samym zwiększając wydajność nie tylko pojedynczych komórek ale i całych organów.

Dla efektu przeciwstarzeniowego warto suplementację niacynamidem uzupełnić kompleksem witamin z grupy B, ponieważ witaminy z tej grupy najlepiej działają razem.

Niacynamid, inne korzyści

Niacynamid ma również zastosowanie w wielu schorzeniach, które uważane są za choroby wieku podeszłego.

Artretyzm. Naukowcy udowodnili, że Niacynamid wpływa na zwyrodnieniową chorobę stawów, polepsza ich elastyczność, zmniejsza stan zapalny i pozwala na zmniejszenie standardowych leków przeciwzapalnych. Korzyści uzyskano po około 12 tygodniach suplementacji niacynamidem

Cukrzyca typu II. Badania pokazują, że przyjmowanie niacynamidu wpływa znacząco na kontrolę glikemii. Zmniejsza stężenie glukozy i insuliny na czczo oraz dzięki zwiększeniu produkcji adiponektyny zwiększa insulinooporność.

Trzeba pamiętać jednak, że jeśli bierzemy leki (np.metforminę) nie należy ich odstawiać lub zmniejszać dawki bez konsultacji lekarskiej!

Niezwykłe korzyści dla mózgu. Olbrzymie korzyści niacynamidu dla mózgu po raz pierwszy odkrył Abram Hoffer, M.D. w latach 60. XX wieku.

Dr Hoffer był zainteresowany normalizacją poziomów składników odżywczych w mózgu, aby zoptymalizować zdrowie psychiczne, zamiast używać leków do maskowania objawów.

Podczas pracy z pacjentami ze schizofrenią, zaburzeniami dwubiegunowymi i zaburzeniami behawioralnymi dr Hoffer odkrył coś niezwykłego. Kiedy dawał tym pacjentom wysokie dawki niacynamidu, wielu z nich odzyskało zdrowie, a u innych znacznie się ono polepszyło. Żaden z efektów ubocznych, które towarzyszą lekom psychotropowym nie wystąpił w przypadku niacynamidu.

Jak widać niacynamid może być potężną bronią przeciwko objawom starzenia się. Nie tylko sprawia, że skóra staje się piękna, ale usprawnia funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego zdecydowanie warto włączyć go do swojego arsenału również w postaci suplementu.


BIBLIOGRAFIA

Hoffer Abram. Niacin therapy in psychiatry (American lecture series). Springfield, Illinois: Thomas. 1962
Hwang ES, Song SB. Nicotinamide is an inhibitor of SIRT1 in vitro, but can be a stimulator in cells. Cell Mol Life Sci. 2017
Jonas WB, Rapoza CP, Blair WF. The effect of niacinamide on osteoarthritis: a pilot study. Inflamm Res. 1996
Książek K. Stres oksydacyjny jako uniwersalna przyczyna starzenia się — od somatycznych komórek człowieka dojednokomórkowych drożdży i prokariotycznych komórek bakterii. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Katedra i Zakład Patofizjologii, Poznań 2010
Kucińska M, Murias M. Sirtuiny – droga do długowieczności czy ślepy zaułek? Pol. Merk. Lek., 2010
Siedlecka K, Bogusławski W. Sirtuiny — enzymy długowieczności? Katedra i Zakład Chemii Medycznej Akademii Medycznej w Gdańsku
Yang SJ, Choi JM, Kim L, Park SE, Rhee EJ, Lee WY, Oh KW, Park SW, Park CY. Nicotinamide improves glucose metabolism and affects the hepatic NAD-sirtuin pathway in a rodent model of obesity and type 2 diabetes. J Nutr Biochem. 2014

Designed by Freepik