Wolne rodniki i starzenie się skóry

Ludzka skóra jest stale narażona na promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia środowiska oraz inne czynniki mechaniczne i chemiczne, które cały czas wytwarzają wolne rodniki. Żeby łatwiej zrozumieć co to jest ten wolny rodnik, można go porównać do zdesperowanej kuzynki, która przed wielką rodzinną imprezą szuka na siłę pary, żeby nie wypaść kiepsko przed ciotkami. Aby dopiąć swego nie cofnie się przed niczym włącznie z rozwaleniem czyjegoś związku.

Podobnie właśnie zachowują się wolne rodniki. Desperacko poszukują pary do sparowania swojego wolnego elektronu, nawet kosztem rozwalenia innych świetnie funkcjonujących par. No dobrze, ale co to ma wspólnego z nami i naszą skórą? A no właśnie okazuje się że ma, bo wolne rodniki niszczą wszystko, co napotkają na swojej drodze powodują dysfunkcję komórek, upośledzając ich działanie i przyspieszając ich śmierć. Skutek? W przypadku komórek skóry oznacza to brak możliwości produkcji wystarczającej ilości kolagenu i elastyny i spowolnioną regenerację. Również komórki naskórka cierpią, przez co nie spełnia on swojej funkcji i przestaje być szczelną barierą, a co za tym idzie skóra staje się bardziej wysuszona, jej struktura staje się szorstka, kolor zaczyna być żółtawy lub szarawy.

Stan ten nazywamy stresem oksydacyjnym, gdzie więcej wolnych rodników jest produkowanych niż mamy antyoksydantów w naszym arsenale.

Antyoksydanty

Do naszej dyspozycji mamy spory wachlarz antyoksydantów. Do najbardziej popularnych zalicza się witamina E oraz C. Ta pierwsza rozpuszczalna w tłuszczach, najczęściej obecna w zewnętrznych partiach skóry. Ta druga rozpuszczalna w wodzie obecna nie tylko w zewnętrznych warstwach skóry, ale również we wnętrzu samych komórek i obok glutationu oraz kwasu moczowego wydaje się być dominującym przeciwutleniaczem w ludzkiej skórze.

Problem polega na tym, że egzogenne przeciwutleniacze, takie jak witamina C, E i wiele innych nie może być zsyntetyzowanych przez ludzkie ciało i muszą być dostarczane z zewnątrz. Dodatkowo, te antyoksydanty, które naturalnie mamy w skórze z wiekiem tracą swoja moc i wyczerpują się, dlatego badacze sugerują, że dobrą strategią ochronną przeciw starzeniu się jest dodatkowe stosowanie ich na skórę.

Ochrona przeciw promieniowaniu słonecznemu

Ważne jest również to, aby w ramach ochrony skóry przed wolnymi rodnikami traktować ją antyoksydantami przed ekspozycja słoneczną. W badaniach zarówno na zwierzętach jak i na ludziach antyoksydanty, takie jak witamina C wykazują wyraźne działanie fotoprotekcyjne. Dotyczy to zarówno form naturalnych jak i syntetycznych. Uszkodzenie skóry wywołane promieniowaniem UVR następuje bardzo szybko, a antyoksydanty mogą temu zapobiec, jeśli występują w odpowiednim stężeniu.

Używanie antyoksydantów zyskuje na popularności zarówno wśród dermatologów jak i kosmetologów z powodu ich szerokiej czynności biologicznej. Wiele z nich jest nie tylko przeciwutleniaczami, ale także posiada właściwości przeciwzapalne i działa przeciwnowotworowo. Warto dopilnować, aby zawsze były obecne w naszej kosmetyczne, nie tylko latem kiedy wychodzimy na słońce. Ale również i zimą, kiedy to zanieczyszczenie powietrza mocno wzrasta. Dzięki temu nasza skóra będzie miała się jak bronić przed tymi niszczącymi ją czynnikami.


BIBLIOGRAFIA

Cheeseman KH, Slater TF. An introduction to free radical biochemistry. British Medical Bulletin 1993.
Halliwell B, Gutteridge J. Free Radicals in Biology and Medicine. Clarendon Press, Oxford, UK, 3rd edition, 1999.
Shindo Y, Witt E, Packer L. Antioxidant defence mechanisms in murine epidermis and dermis and their responses to ultraviolet light. Journal of Investigative Dermatology 1993.
Shindo Y, Witt E, Han D. Recovery of antioxidants and reduction in lipid hydroperoxides in murine epidermis and dermis after acute ultraviolet radiation exposure. Photodermatology Photoimmunology and Photomedicine 1994.
Thiele J, Barland CO, Ghadially R, Elias P. Permeability and antioxidant barriers in aged skin.  in Skin Aging, B. Gilchrest and J. Krutmann, Eds., Springer, Berlin, Germany 2006.
Dreher F, Denig N, Gabard B, Schwindt DA, Maibach H. Effect of topical antioxidants on UV-induced erythema formation when administered after exposure. Dermatology 1999.
Farris P. Idebenone, green tea, and Coffeeberry extract: new and innovative antioxidants. Dermatologic Therapy 2007.
Designed by Freepik